Вхід Реєстрація

Давньосаксонська поезія – Ірландські саги

На перший погляд здається , що немає нічого спільного між давньо-саксонською поезією та ірландськими сагами. Проте ірландські саги і є давньосаксонською поезією. Але ж чому так ? Що їх пов’язує? Насправді все дуже легко . Якщо ж казати більш зрозумілою мовою , то давньосаксонська поезія – це давньоанглійська література , народ якої звався саксами , тобто англійцями , які проживали на території сучасної Великої Британії. А Ірландія – це частина Сполученого Королівства Великої Британії. Відомо , що в Середні віки центром кельтської цивілізації (місцеве населення – англійці) була саме Ірландія. Звідси ми і дізнаємося про ірландські саги давньосаксонську поезію. Взагалі, Ірландська цивілізація вважається на думку вчених найдавнішою , оскільки виникла ще в дописемну та дохристиянську добу.

З появою християнства вірування кельтів в інших богів, здійснення магії та чаклунства не були знищені повністю. І це ми можемо простежити в літературі кельтського народу. А й навіть навпаки магічні вірування займали неабияке місце в писемності та й в житті давніх ірландців. Все життя кельтів пов’язане з надприродними силами і пронизане міфологією.

Спочатку ірландські саги існували в усній формі , тому не дивно що вони не мають точного авторства. Найперші записи, які були зроблені у 8-9 ст., не збереглися . Нині відомо понад 280 ірландських саг. В цих пам’ятках і відбилися їх особливості виникнення і написання в ту епоху. Вони мають архаїчну основу, яка відтворює вірування, побут та духовну атмосферу Ірландії. Як відомо , саги складалися в основному прозою. З плином часу в певних напружених поетичних місцях робили віршовані вставки , аби прикрасити чи драматизувати розповідь. Саги були на різну тематику . Наприклад , героїчні саги, в них зазвичай розповідається про змагання, походи. битви, а також возвеличується герой, його досягнення та доблесті. Значне місце посідають фантастичні (або романтичні) саги . Ці саги наповнені вимислами , тобто тут керувалися фантазією. Також , як вище зазначалося, після християнства не зникло вірування в богів, тому в сагах можна знайти їх образи . Досить вагоме місце в фантастичних сагах займалося історіями про мореплавство. Тут вже працював скажімо так художній домисел автора і його уява. В сагах також велику уваги приділяли жінкам та любовним почуттям . Зазвичай кохання поєднували з трагічним.

Також ірландські саги прийнято ділити на цикли . Всього виділяють чотири цикли: міфологічний, уладський, цикл Фінна (Ойсіна), королівський (історичний). Ці цикли записані переважно ірландськими монахами, які прагнули увіковічнити народні переклади.

Що стосується міфологічного циклу , то він зберігся найгірше з усіх. Хоча міфологічний період називають золотою добою. Найважливішими джерелами цього циклу є «Книга захоплень» і «Давнина місць».

«Книга захоплень» — це така собі псевдоісторія Ірландії, що дозволяє простежити родовід ірландців аж до часів Ноя. Історія Ірландії зображена у вигляді серії захоплень чи вторгнень у країну різними народами, які проникають до неї. Автор нам показує декілька версій щодо подій і навіть сам не рідко сумнівається в їх достовірності. І дуже часто це поясняється фантазією автора.

«Давнина місць» — масштабніша праця з ономастики, що містить легенди про назви різноманітних пам'ятних місць ранньої Ірландії.

Приблизно десь на початку християнської ери був створений уладський цикл. Ці саги виникли при дворі уланських королів на півночі Ірландіїї . Спочатку головна увага приділялася королю уладів - Конхобару, а вже пізніше його місце займає його племінник- Кухулін. Кожна із саг є завершеною частиною і тим самим вони становлять цілісність та єдність. Група саг про Кухуліна розпочинаються так : «Народженння Кухуліна» – «Сватання до Емер» – «Викрадення бика з Куалнге» –«Хвороба Кухуліна» – «Смерть Кухуліна». Ввважається , що уладська доба – доба героїв.

Цикл Фінна (Ойсіна) розповідає вже не про одинаків-героїв , а про ціле товариство воїнів. Цей період пронизаний героїчним та лицарським духом. Найпримітнішою з цього періоду є сага про «Переслідування Діармайда і Грайне».

Цикл Фінна (Ойсіна) розповідає вже не про одинаків-героїв , а про ціле товариство воїнів. Цей період пронизаний героїчним та лицарським духом. Найпримітнішою з цього періоду є сага про «Переслідування Діармайда і Грайне»

Отже, в давньоірландській літературі можна побачити багато особливостей, які роблять ії неповторною, цікавою та неймовірною. Ірландські саги залишили помітний відбиток в історії та культурі народу Вони наповнили давньосаксонську поезію барвами та атмосферою того часу.

Мартиненко Анастасія

ПнВтСрЧтПтСбВс

Наші партнери