Вхід Реєстрація

Поема «Пісня про Роланда»

Французький героїчний епос найяскравіше представив Літературу Середньовіччя .Це можна пояснити тим ,що місцева культура Франції була розвинена галлами,народом,що був завойований і одночасно культурно просвітленний римлянами.Французький епос зберігся в вигляді поем,і став найвизначнішим з усіх героїчних епосів Європи.

«Пісня про Роланда» увійшла до «Королівського циклу» і стала вершиною французького героїчного епосу .Складена вона приблизно в 1100 р., на основі народного героїчного епосу, вона дійшла до нас у кількох записах, найкращий з яких - оксфордський рукопис.

Сюжет поеми має історичну основу: у 778 р. Карл Великий на прохання одного мусульманського володаря втрутився у чвари іспанських маврів. Похід був невдалим. Повертаючись додому вузькою гірською дорогою, ар’єргард французів зазнав ворожого нападу з боку місцевих басків, яких так і не вдалося покарати.

З тих пір минуло більше трьохсот років, поки з’явилась поема. Тож з плином часу історичні факти й події переплелися з різноманітними вигадками,саме так ,як у народній творчості.

«Пісня про Роланда» має свій чіткий й суворий стиль.Саме за характером сюжету й ідейним задумом поема відрізняється стислістю викладу , величною строгістю,відсутністю теми кохання, будь-яких інтимних моментів,комічних та побутових сцен.

На початку поеми оспівуються перемога Карла Великого в Іспанії,хоча за історичними фактами ми знаємо,що Карл Великий мав там свої інтереси.Усі сарацинські міста були завойовані правителем за 7 років війни.Єдиним не захопленим містом залишалася Сарагоса,місто де цар Марсилій на зібранні вассалів шукав вихід з положення.

Марсилій,за описом автора,безчесна,брехлива людина,що клялася Карлу у вічній дружбі ,обіцяла прийняти християнство і впровадити його на своїй території. Напротивагу, Карл постає перед нами людиною принциповою й порядною.Хоча мета походів Карла,на наш час є далеко не благородною,з позицій Середньовіччя Карл загарбником не вважається,бо мета його-впровадити християнство для мусульманського населення Іспанії.

Середньовічну Францію спіткали серйозні протиріччя.Це феодальні розбіжності,постійна іноземна інтервенція,та ,насамперед,протистояння християнської Європи та мусульманського Сходу.Але ,насправді,метою християнських походів були пограбування багатих мусульманських країн.Та вчинки франків в очах християн,сповнені честі й благородства.Тому брехливі запевнення Марсилія переконали Карла повернутися додому,забравши військо.

У поемі також присутній герой Саля Ганелон,посланник Карла.Він зраджує Карла,приєднуючись до змовницької брехні Марсилія.Саме Ганелон опиняється винним у смерті пасинка Роланда,що керував двадцятитисячним ар’єргардом франків .Молодик помирає під час підступного,несподіванного нападу ворожого війська,що становив чотириста тисяч вояків.

Автор,очевидно,був передовою людиною свого часу.Тож він розумів,якою необхідною була державна єдність та засуджував феодальне свавілля.

Поема,до речі,повна божественних знаків та знамень.Так,після молитв та прохань франків,бог продожує день.А життя самого Карла Великого рятує архангел Гавриїл.Неймовірною вигадкою є й вік короля-на момент війни автор дає йому двісті років,хоча насправді йому виповнилося тридцять шість.Напевно,атор хотів таким чином наділити героя мудрістю й розсудливістю.

Також дуже гіперболізована мужність Роланда.Автор розповідає ,що він нагнав жах на ворогів,при тому ,що сам був смертельно поранений.У творі Роланд-доблесна людина,вояк із духовною красою,блискучий лицар,що бездоганно виконує васальний борг.Неймовірна жага подвигу,сліпа віра у свої сили дають нам відчути надлишок юнацьких сил у Роланді.Так чи інакше,в подібному руслі автор описує кожного лицара війська Карла.

Через образ Роланда,ми можемо простежити патріотичні почуття лицаря до Франції.Наприклад,для Роланда немає ніжнішого і чуттєвішого слова ніж «мила Франція».Так автор робить акцент на тому,що герой помирає з думкою про свою країну.Зрозуміло,що все це представляє Роланда зрозумілою і близькою людиною,народним героєм.

Треба зазначити, «Пісня про Роланда» має властивості,що присутні у такому вже рідному й знайомому нам творі «Слово о полку Ігоревім».По-перше тому що у творах переплетається історична правда та вигадки,а по-друге.тому що проблема авторства є полемічною.

Емірасанова Гульшен

ПнВтСрЧтПтСбВс

Наші партнери